III LIGA

GARBARZE GÓRĄ NAD REZERWAMI WISŁY,
KALEMBA PRZYPOMNIAŁ KONOPKĘ

 

 

GARBARNIA - WISŁA II Kraków 2:1 (1:1)

0-1 Tomasz Zając 24

1-1 Krzysztof Kalemba (wolny) 44

2-1 Tomasz Ogar 90+3.

 

Michał Fudala oraz Seweryn Kozub i Sławomir Pudło (Brzesko).

Masiuda, J. Górecki - Szywacz, Żemło.

Bierzało (Wisła, 90+3).

Widzów 250.

 

 GARBARNIA: Sypniewski - Piszczek, Baliga, Kalemba , Pawłowicz, Kokoszka (84 Kalicki), Nowak, Masiuda , Stokłosa (64 Ogar ), Wcisło (64 Kaczor), M. Górecki (84 J. Górecki ).

 

WISŁA II: M. Zając - Witek (86 Dziubas), Żemło , Bierzało , Szywacz , Buras (90 Furtak), Gulczyński, Kolanko (81 Kujawa), Mordec (65 Guedes), Kuczak, T. Zając .

 


Krzysztof Kalemba (przy piłce) fantastycznym golem z rzutu wolnego z ponad 40 metrów wyrównał stan meczu do przerwy.

 

20.09.2014 Relacja Pana Jerzego Cierpiatki:

 

 Trzecioligowe derby Krakowa ostatecznie przebiegły po myśli Garbarni, która rzutem na taśmę zaksięgowała trzy punkty kosztem Wisły II. Widowisko było dramatyczne i przedniej jakości. Na dodatek, jego epilog można było poznać dopiero w ostatnich sekundach… Meczowi przypatrywał się trener Wisły, Franciszek Smuda, w towarzystwie Kazimierza Kmiecika i Zdzisława Kapki.

 

 W przedsezonowym sparingu „Garbarze” byli zdecydowanie lepsi, wygrywając 6:2. Ale już w sezonie bez porównania lepiej prezentowały się rezerwy Wisły. Garbarnia dopiero w dwóch ostatnich spotkaniach gromadziła komplety punktów. Gdy trenerem jeszcze był Krzysztof Szopa, „Brązowi” pokonali u siebie Beskid Andrychów 2:0. Zaś już pod wodzą Mirosława Hajdy Garbarnia pewnie wypunktowała w Oświęcimiu miejscową Sołą. Także 2:0.

 

Energicznie rozpoczął mecz M. Górecki, po jego zagraniach strzały Wcisły i Kokoszki zostały w ostatniej chwili zablokowane. Z kolei po centrze Nowaka bliski wpisania się na listę mógł być Masiuda.

 

Również po kornerze groźną wizytę pod przeciwną bramką złożył Żemło. Po strzale Stokłosy gospodarze reklamowali zagranie piłki ręką w obrębie „16”, ale arbiter był innego zdania. Należy nadmienić, że sędziowanie także stało na bardzo wysokim poziomie, a nawet było nienaganne.

 

Po sfaulowaniu Stokłosy Nowak nie dośrodkował jak należy z rzutu wolnego. Wisła zrewanżowała się niebezpieczną kontrą, ale T. Zając znalazł się na spalonym. Za to sekundy później właśnie T. Zając oddał kapitalny strzał wobec którego Sypniewski był bezradny. Bramka-cudo.

 

Ten bardzo efektowny gol oddawał przewagę Wisły w tej fazie spotkania. Po zagraniu Szywacza obok celu uderzał Kuczak. Głęboko cofnięty Kokoszka z dużym trudem wyjaśnił niebezpieczną sytuację z udziałem T. Zająca. Po strzale Kolanki piłka rykoszetowo wylądowała na kornerze. Z kolei Masiuda zdołał naprawić popełnienie grubego błędu przez Baligę.

 

 Obok słupka przeszło uderzenie wyprowadzone przez Pawłowicza. Z dystansu zaskakująco strzelał po ziemi Kuczak i Sypniewski mógł wykazać się trudną interwencją. Wcisło nie zdołał pokonać M. Zająca, choć miał wystarczająco miejsca i czasu, aby oddanie strzału poprzedzić przyjęciem piłki.

 

Nie odniosła skutku dystansowa próba Kolanki, ale w 44. minucie miało miejsce nadzwyczajne wydarzenie. Piłkę do wykonania rzutu wolnego ustawił Kalemba i poza fanami Garbarni, którzy znają potężną siłę rażenia lewonożnego piłkarza prawie nikt nie spodziewał się oddania strzału z odległości ok. 43 metrów. Kalemba tymczasem huknął w górny róg i M. Zając skapitulował.

 

Przepiękny gol, który bywalcom starego Ludwinowa przypomniał pamiętną scenę z jesieni 1968. Wtedy to świetny stoper Garbarni, Konopka, z równie daleka zaskoczył renomowanego bramkarza ŁKS-u, Wilczyńskiego. Młodsze pokolenia odwoływały się natomiast do rozegranego na Rydlówce meczu Garbarnia - Wisła II w sezonie 2006/07. Wówczas Mączyński błyskawicznie zapewnił rezerwom „Białej Gwiazdy” zwycięstwo, choć i wtedy miejsce wyczynu dotyczyło środkowego koła boiska…

 

„Garbarze” z dużym impetem rozpoczęli drugą połowę. Po chytrej „wrzutce” Stokłosy nie sięgnął piłki Kokoszka. Z kolei w podbramkowym tłoku po kornerze zbyt słabo strzelał Pawłowicz i M. Zając nie miał kłopotów. W 62. minucie nader ryzykownie wyrzucił piłkę z autu Baliga, co toczyło się to wedle hasła „niepotrzebne wpuszczanie kolegi na minę”. Ze strzałem Kuczaka poradził sobie Sypniewski. W 72. minucie Kalemba raz jeszcze wypalił z wolnego, M. Zając tym razem sparował piłkę na korner. Po nim bliski szczęścia był Masiuda.

 

Pod przeciwną bramką i po akcji z udziałem Kolanki uratował groźną sytuację Kalemba. Wzdłuż bramki gości dogrywał piłkę Kaczor, nikt z partnerów nie sięgnął futbolówki. Już w przedłużonym czasie meczu wzdłuż bramki Sypniewskiego zagrywał bodaj Furtak, znajdujący się w nader trudnym położeniu i bardzo blisko linii bramkowej Baliga interweniował wyśmienicie i zarazem szczęśliwie.

 

A jeszcze przed ujrzeniem czerwonej kartki przez Bierzałę, który nie powstrzymał nerwów na wodzy, rozegrała się akcja o kluczowym znaczeniu. J. Górecki skutecznie powalczył o piłkę, kapitalnie ograł rywala i optymalnie wycofał piłkę do nadbiegającego Ogara. Ten uderzył przy słupku tyle silnie, co nieuchronnie.

 

Mecz jak się patrzy. Rezerwy Wisły cały czas groźne przy wyprowadzaniu kontrakcji, ale bez wykazania należytej dbałości, aby w dogodnym położeniu nie wpadać w pułapki ofsajdowe. Na tle przeciwnika, który bardzo wysoko podniósł poprzeczkę Garbarnia nie tylko wytrzymała te warunki, lecz jeszcze potrafiła zadać decydujący cios. Mimo wytkniętych powyżej błędów znów znakomicie zagrał Baliga, łącznie z popisowym powstrzymaniem szarżującego T. Zająca. W środkowej strefie wnieśli mnóstwo pracy Masiuda i Nowak. Nie byłoby mowy o sukcesie bez zawiązania współpracy na linii J. Górecki - Ogar.

 

Ale palma pierwszeństwa należy się Kalembie. Zarówno w roli ratownika, jak i strzelca gola, po którym symbolicznie zatrzymał się czas pomiędzy Rydlówką i starym boiskiem na Ludwinowie.

 

 

Konferencja prasowa

 

 

 

Skrót spotkania

 

 

Czytaj także:

 

>>> 8 kolejka: Soła Oświęcim - Garbarnia 0:2 (0:1) - zdjęcia, materiały TV<<<

 

>>>7 kolejka: Garbarnia - Beskid Andrychów 2:0 (0:0) - relacja, zdjęcia, materiały Garca TV<<<

 

>>>6 kolejka: Wierna Małogoszcz - Garbarnia 1:1 (0:1) - relacja<<<

 

>>>5 kolejka: KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Garbarnia 2:1 (0:1) - relacja, zdjęcia, skrót TV<<<

 

>>>4 kolejka: Garbarnia - Unia Tarnów 1-1 (0-0) - relacja, zdjęcia, materiały filmowe<<<

 

>>>3 kolejka: Granat Skarżysko-Kamienna - Garbarnia 2-1 (1-0) - relacja<<<

 

>>>1 kolejka: Korona II Kielce - Garbarnia 2-1 (1-0) - relacja, zdjęcia<<<

 

 

Zapis relacji on-line Adama Delimata na portalu:

 

Zdjęcia Ani Kuś i Pawła Zapióra:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cały album:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cały album:

 

 

 Galerie zdjęć

Sponsor II Drużyny

Sponsor najmłodszych piłkarzy


Partnerzy medialni
Sportowe Tempo

LifeSport